تفاوت رزولوشن ۱۰۸۰p و ۷۲۰p

تفاوت رزولوشن 1080p و 720p

تفاوت بین رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p

وقتی صحبت درباره‌ی کیفیت تصویر تلویزیون، پخش کننده‌های بلور ری، دوربین‌های امنیتی، دور بین‌های DSLR و جدیدترین پروژکتورها یا هر چیز دیگری که قرار است تصاویر ویدئویی را نمایش ‌دهد می‌شود، آن‌ها را با رزولوشن ۱۰۸۰p یا ۷۲۰p معرفی می‌کنند. اما کدامیک از این دو رزولوشن مناسب هستند؟ با فرض اینکه هر چه عدد بزرگ‌تر، بهتر، انتخاب آسانی خواهید داشت. اما آیا این قانون در انتخاب رزولوشن نیز جواب می‌دهد؟ مخصوصا وقتیکه قرار است سر این انتخاب هزینه‌ی بیشتری نیز خرج کنید. در واقع، تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p را نوع کاربری شما تعیین می‌کند، که آیا واقعا به وضوح ۱۰۸۰p نیاز دارید یا خیر؟ اگر قصد خرید پروژکتور دارید، لیست مدل‌های منتخب جهان در سایت فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور می‌تواند مرجع خوبی برای شما باشد. برای آشنایی بیشتر در تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p و اینکه چه عملکردی دارند، در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت بین رزولوشن 720p و 1080p

میزان رزولوشن و تفاوت اساسی بین ۱۰۸۰p و ۷۲۰p

قبل از اینکه به تفاوت اساسی بین ۱۰۸۰p و ۷۲۰p بپردازیم لازم است بدانیم که این دو گزینه هر دو میزانی برای مشخص کردن سطح وضوح دستگاه در نمایش تصاویر است. وضوح یا رزولوشن با میزان تولید پیکسل توسط چیپ‌های تعبیه شده در دستگاه، سنجیده می‌شود. هر چقدر در ساختمان چیپ‌ها از متریال مرغوب‌تری استفاده شده و دقت و وسواس بیشتری به خرج رفته باشد، به تناسب تعداد پیکسل‌های تولید شده نیز بیشتر است. برای روشن‌تر شدن مطلب با یک توضیح کوتاه در رابطه با پیکسل متن را آغاز می‌کنیم.

پیکسل چیست؟

پیکسل‌ها کوچکترین واحد در نمایش تصویر هستند. پیکسل‌ها با قرار گرفتن در کنار یکدیگر، همانند تار و پود فرش، نقش و نگار روی تصویر را می‌سازند. درست مثل فرش، که هر چقدر گره‌ها ریزتر باشند، نقش و نگارهای روی فرش زیباتر خواهد شد، تصویر نیز با کوچکتر شدن هر چه بیشتر پیکسل‌ها، بی‌نظیر و خارق العاده خواهد شد.

پیکسل چیست؟

چرا تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p اهمیت پیدا می‌کند؟

در اصل عدد ۱۰۸۰ و ۷۲۰ به تعداد پیکسل‌هایی که در طول تصویر ظاهر می‌شوند اشاره دارد. البته که هر چقدر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، به تناسب به وضوح بالاتر دست پیدا خواهیم کرد. با این حساب باید تصاویر ۱۰۸۰ باید بهتر از تصاویر حاصله از ۷۲۰ باشند. اما برای بررسی بیشتر باید اشاره کرد که این اعداد فقط به تعداد پیکسل‌های عمودی اشاره دارند و برای مقایسه‌ و تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p ، باید تعداد پیکسل‌های افقی را نیز در نظر گرفت.

حتما بخوانید:
برترین ویدئو پروژکتورهای سال 2019

همانطور که می‌دانید و در متن رزولوشن ویدئو پروژکتور توضیح داده شد، تعداد کل پیکسل‌های تولید شده از ضریب تعداد پیکسل‌های افقی و تعداد پیکسل‌های عمودی به دست می‌آید. بنابراین، رزولوشن ۷۲۰p با میزان پیکسل‌های افقی ۱٫۲۸۰ در مجموع قادر به نمایش ۹۲۱٫۶۰۰ پیکسل است. به نظر عدد بسیار بالایی است، اما در وضوح ۱۰۸۰p چطور؟ وضوح ۱۰۸۰p شامل ۱٫۹۲۰ پیکسل افقی است که جمعا قادر به تولید ۲٫۰۷۳٫۶۰۰ پیکسل است، (چیزی دو برابر پیکسل‌های تولید شده در رزولوشن ۷۲۰p).

این بدان معنا است که پروژکتور ۱۰۸۰p می‌تواند تصویری بسیار واضح‌تر از ۷۲۰p نمایش دهد؟ یا شاید دو برابر واضح‌تر؟ از لحاظ تئوریک بله، اما همانطور که در ادامه‌ی متن به بررسی آن می‌پردازیم، متوجه خواهید شد که موضوع به همین سادگی‌ها هم نیست.

منظور از عدد P در ادامه‌ی اعداد ۱۰۸۰p و ۷۲۰p چیست؟

منظور از حرف p در کنار اعداد رزولوشن چیست؟ خیلی از ما به اشتباه فکر می‌کنیم که منظور از حرف P مخفف شده‌ی کلمه‌ی پیکسل است، اما اشتباه می‌کنیم. چون این حرف به معنای پیشرفت تصویر در مقابل درهم آمیختگی یا نمایش مشبک تصاویر Progressive as opposed to interlacing که اصطلاحا به تصاویر برفکی معروف هستند، بر می‌گردد. شاید بهترین روش برای توضیح تفاوت ۷۲۰p و ۱۰۸۰p و حتی میزان رزولوشن‌های پایین‌تر‎، معرفی تکنولوژی که برای ایجاد صفحه نمایش‌ تلویزیونی CRT بکار می‌رود، باشد.

منظور از عدد P در ادامه‌ی اعداد 1080p و 720p چیست؟

نمایش تصویر در تلویزیون‌های CRT

در تلویزیون‌های قدیمی با استفاده از یک لوله‌ اشعه کاتد (CRT) برای پرتاب الکترون‌ها از چپ به راست و از بالا و پایین استفاده می‌شد، که در نهایت منجر به تولید تصویر در صفحه تلویزیون می‌شد. به این ترتیب، به محض برخورد الکترون‌ها به سطح صفحه و ایجاد درخشش، تصویر در صفحه نمایش ایجاد می‌شود.

اما تصویر حاصله از این تکنولوژی اصلا تعریفی نیست، چرا؟ چون تا الکترون‌ها به پایین‌ترین قسمت سمت راست برسند، تصویر بالاترین قسمت سمت چپ محو شده است، این عدم توازن موجب کاهش شدید کیفیت می‌شود. با گذشت زمان، سیستم تلویزیون‌ها با تقسیم کردن صفحه نمایش، امکان مشاهده همزمان تصویر را بیشتر فراهم کردند. به این ترتیب کمی کیفیت کلی تصویر بهبود پیدا کرد، اما همچنان این سیستم در نمایش حرکات سریع روی صفحه نمایش با چالش زیادی روبه‌رو بود و اصطلاحا Interlacing یا در آمیختگی بالایی داشت.

پیشرفت وضوح تصویر از تلویزیون‌های برفکی تا پروژکتورهای HD

سرانجام، برای بهبود این وضعیت، فناوری بهتری به وجود آمد. اسکن پیشرفته یا Progressive scanning (همان حرف P) که نهایت پیشرفت آن را درت فاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p مشاهده می‌کنیم. با اسکن پیشرفته، که بصورت تدریجی به تولید پیکسل می‌پردازد، کل تصویر به یکباره نمایش می‌شوند. تلویزیون‌های قدیمی CRT، فقط توانایی تولید ۵۷۶ پیکسل (افقی) را دارد و این در مقابل تعداد پیکسل‌های (۲٫۰۷۳٫۶۰۰)‌، نشاندهنده‌ی پیشرفت واقعی تکنولوژی‌های بصری است.

حتما بخوانید:
بهترین پروژکتور جیبی سال 2020

پیشرفت وضوح تصویر از تلویزیون‌های برفکی تا پروژکتورهای HD

تفاوت واقعی رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p

از نظر تئوریک، پروژکتورهای ۱۰۸۰p به شما تصاویری شارپ‌تر از پروژکتورهایی با رزوولشن ۷۲۰p خواهند داد، اگر چه که رزولوشن ۷۲۰p از تلویزیون‌های CRT سال‌ها جلوتر است. در کل وقتی یک فناوری‌ برای اولین بار در دسترس عموم قرار می‌گیرد (هر چند که چندان کارایی نداشته نباشد) خیلی گران‌تر از سایر محصولات عرضه می‌شود، مثل تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p، که با گذشت زمان شکاف قیمتی این دو پروژکتور به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.

سرمایه‌گذاری بر روی هر تکنولوژی در زمان خودش کاملا معقولانه است. اما عوامل دیگری نیز در این رابطه مؤثر هستند، مثلا برای تعیین سطح کیفی پروژکتور نه تنها وضوح، بلکه فاکتورهای بیشتری، مثل اندازه تصویر، اندازه‌ی پرتاب و خیلی از موارد دیگر مخصوصا نوع محتوایی که قرار است نمایش شود، تأثیر بسزایی دارند. به عنوان نمونه اگر قرار است از پروژکتور یک تصویر ۷۰ اینچی بگیرد و فاصله‌ی آن با حضار حدود ۳ متر باشد، تفاوت زیادی بین رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p نخواهید دید. اما اگر قصد تماشای تصویر در صفحه نمایش بزرگ و از فاصله‌ی دور را دارید، قطعا تماشای تصویر با رزولوشن ۱۰۸۰P نه تنها عالی است بلکه غوغا به پا می‌کند.

تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p و انتخاب محتوای مناسب

رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p هر دو برای نمایش تصاویر با رزولوشن بالا در نظر گرفته شده اند، اما هر کدام از آن‌ها شرایطی دارند که کیفیت تصویر را تحت شعاع قرار می‌دهند. برای مثال، برخی از DVDها هنوز با استاندارد ۴۲۰p ساخته می‌شوند؛ همینطور اکثر HD DVD‌ها با رزولوشن ۷۲۰p و پایین‌تر از آن عرضه می‌شوند. بنابراین وقتی حتی دستگاهی مجهز به رزولوشن ۱۰۸۰p دارید، ولی بازهم باید محتواهای خود را با تطبیق‌پذیری رزولوشن ۷۲۰ تماشا کنید.

از طرفی دیگر، فیلم‌های بلو ری با رزولوشن ۱۰۸۰p عرضه می‌شوند و اگر دستگاهی با رزولوشن اصلی ۷۲۰p دارید نمایش عالی فیلم‌های بلوری را در پرده نمایش بزرگ آن از دست خواهید داد. (نه اینکه این پروژکتورها قادر به نمایش نباشند، بلکه با کمی افت کیفیتی محتوا را نمایش می‌دهند).

برای گیم و نمایش کلیپ خیلی از سرویس‌های استریمبنگ از رزولوشن ۷۲۰p پشتیبانی می‌کنند و برای پخش با رزولوشن ۱۰۸۰p به شارژ بیشتری نیاز دارند، در خیلی موارد هم برای کاربران گزینه‌ی انتخاب پخش با رزولوشن دلخواه را نمایش می‌دهند. تحت این شرایط پیشنهاد می‌شود که فیلم‌های خود را در گوشی‌های هوشمند و دوربین‌ها، با رزولوشن ۷۲۰p ضبط کنید، که کمتر با چالش روبه‌رو شوید.

حتما بخوانید:
نسبت پرتاب و زوم در ویدئو پروژکتور: (Throw Ratio) در پروژکتور به چه معنی است؟

تفاوت رزولوشن 720p و 1080p و انتخاب محتوای مناسب

شباهت‌های رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p

استفاده از یک تکنولوژی واحد

در پروژکتورهای ۷۲۰p و ۱۰۸۰p از یک تکنولوژی واحد یعنی همان Progressive Scanning (اسکن تدریجی) استفاده می‌شود. همانطور که در بخش قبلی توضیح داده شد، این تکنولوژی در مقایسه با  تکنولوژی که قبلا در تلویزیون‌ها استفاده می‌شده، بسیار توسعه یافته است.

نمایش تصاویر درخشان

در پروژکتورهای ۷۲۰p و پروژکتورهای ۱۰۸۰p تصاویر واضحی نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تری نمایش می‌شوند، بطوریکه کیفیت تصاویر ۷۰ اینچ از فاصله‌ی یکسان، قابل مقایسه نیستند.

تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p

کیفیت تصویر

همانطور که قبلا هم گفته شد، اصلا تفاوت کیفیت تصویر در ابعاد کوچک مثل گوشی‌های هوشمند، ملموس نیست. اما اگر بخواهید تصاویر را در پرده نمایش بزرگ پروژکتور تماشا کنید. قطعا در نمایش جزئیات، تفاوت رزولوشن ۷۲۰p و ۱۰۸۰p، بیشتر به چشم خواهد آمد.

قیمت بیشتر

پروژکتورهای ۱۰۸۰p به دلیل وضوح دو برابری از پروژکتورهای ۷۲۰p با قیمت گرانتری عرضه می‌شوند. وقتی هم بحث هزینه‌ی بیشتر در میان باشد؛ مسلما دقت در خرید و انتخاب پروژکتور با حساسیت بیشتری همراه است.

رزولوشن مناسب گیمرها

اگر به دنبال پروژکتوری هستید که از گیم خود لذت ببرید، پروژکتوری را تهیه کنید که از لحاظ میزان رزولوشن با کنسول شما مطابقت داشته باشد. با تطبیق رزولوشنِ محتوا، کنسول و پروژکتور، تصاویر بی‌نظیر و خارق العاده هستند و گرنه با پروژکتور ۱۰۸۰p و کنسول قدیمی‌تر، تصاویری آنچنان دلچسب و اعجاز آمیز نخواهید داشت.

خرید ویدئو پروژکتور 1080p و پروژکتور 720p از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور

خرید ویدئو پروژکتور ۱۰۸۰p و پروژکتور ۷۲۰p از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور

آیا واقعا رزولوشن ۱۰۸۰p بهتر از رزولوشن ۷۲۰p است؟ در پاسخ باید گفت که این موضوع واقعا بستگی به شرایط و محتوای مورد نیاز شما دارد. اگر قرار است نهایتا تصاویر را در ابعاد ۱۰۰ اینچ و در فاصله‌ی کمی ( حدود ۳ متر) تماشا کنید که پروژکتور ۷۲۰p و ۱۰۸۰p برایتان فرقی نخواهد کرد. خیلی از سرویس‌های استریمینگ برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال و گیم و نمایش فیلم های DVD با رزولوشن ۷۲۰p فوق العاده هستند. اما اگر عشق فیلم‌ هستید و از فیلم‌های بلو ری نمی‌توانید دل بکنید، تماشای آن‌ها باپروژکتورهای ۱۰۸۰p بسیار جذاب و دیدنی است. برای انتخاب یک پروژکتور مناسب با کاربری‌تان به فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور مراجعه کنید.

منبع

تیم محتوای تهران پروژکتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *