ویدئو پروژکتور خانگی

مرتب سازی بر اساس :
فقط موجود ها:

نمایش 1–16 از 119 نتیجه

ویدئو پروژکتور خانگی

خرید ویدئو پروژکتور خانگی (Home Theater Projectors)

در سال‌های اخیر با تولید کنسول‌های بازی پیشرفته، بسیار رونق گرفته است. تقریبا می‌توان گفت آرزوی هر گیمری، داشتن یک ویدئو پروژکتور گیمینگ (Gaming Projector) اختصاصی است. البته هیچ کسی بدش نمی‌آید که مسابقه فوتبال یا فیلم مورد علاقه‌اش را در صفحه نمایش 100 اینچی تماشا کند. اگر به دنبال تدارک یک سینما خانگی تمام عیار هستید ولی با تنوع زیاد ویدئو پروژکتور خانگی 4k و ویژگی‌های فنی مختلف نمی‌توانید مدل دلخواه‌تان را بیابید این متن به عنوان راهنمای خرید ویدئو پروژکتور خانگی می‌تواند شما را در خرید مناسب همراهی کند. برای بررسی قیمت نیز، لیست مدل‌های منتخب در فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور می‌تواند منبع خوب و معتبری برای شما باشد.

ویدئو پروژکتور خانگی

‌میزان روشنایی اولین فاکتور برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی

میزان روشنایی یکی از مواردی است که برای انتخاب پروژکتور بسیار حائز اهمیت است. میزان روشنایی پروژکتور با واحد لومن یا انسی لومن Ansi Lumen اندازه‌گیری می‌شود. پروژکتورهای سینما خانگی به طور کلی با روشنایی 1000 لومن شروع شده و تا اندازه‌ی 2.500 لومن به بالاتر پیشرفت می‌کنند. حتی ابر پروژکتورها (پروژکتورهای صنعتی) با میزان 10.000 لومن مثل پروژکتور بنکیو مدل LU9915، طراحی شده‌اند.

اما چیزی که تعیین می‌کند شما چه نوع پروژکتور خانگی با چه میزان روشنایی نیاز دارید، محیطی است که قرار است برای شما یک سینمای اختصاصی بسازد. به بیانی ساده‌تر، در واقع میزان روشنایی محیط، فاکتور تعیین کننده‌ی میزان لومن پروژکتور مورد نیاز شما است.

میزان روشنایی اولین فاکتور برای خرید ویدئو پروژکتور خانگی

خرید ویدیو پروژکتور خانگی مناسب، مطابق با نور پردازی خانه‌ی شما

به عنوان مثال اگر اتاقی با نورهای کنترل شده و کم رفت و آمد را در نظرگرفته ‌باشید یا سالن پذیرایی با پنجره‌های بزرگ و نورگیرها وسیع، هر دو پروژکتورهای خانگی متفاوتی را می‌طلبند. برای مکان‌های تاریک با مساحت کوچک تا متوسط، محدوده‌ی روشنایی 2000 تا‌‌‌ 2.500 میزان مناسبی است، اما در محیط‌های بزرگ و روشن، قاعدتا اگر بخواهیم تصاویر بهتری داشته باشیم، یا باید پروژکتور با میزان لومن بالاتری تهیه کرد یا اینکه فقط در تاریکی باید فیلم تماشا کرد و گیم زد.

تهران پروژکتور به این منظور، موارد زیر را برای میزان روشنایی ویدئو پروژکتور خانگی برای مکان‌های مختلف، توصیه می‌کند:

  • در اتاق‌های تاریک و کوچک، محدوده روشنایی 1000 لومن یا روشن‌تر
  • اتاق‌هایی که کمی نور گیر هستند، میزان 1500 لومن و بالاتر
  • فضاهایی که نور محیط زیادی دارند میزان 3.000 لومن به بالا

انتخاب پروژکتور به عنوان سینمای خانگی

دقت داشته باشید، بسیاری از تولید‌کنندگان، میزان روشنایی هر پروژکتور را بر اساس خروجی نور تصاویر دیتا مشخص می‌کنند نه خروجی تصاویر فیلم. بنابراین روشنایی فیلم به روشنایی تصاویر دیتا نیست. برای اینکه بیشتر متوجه شوید، میزان روشنایی هر یک لومن، معادل میزان نوری است که یک شمع در هر متر مربع روشن می‌کند. حالا خودتان حساب کنید که برای درخشندگی تصویر در یک اتاق بزرگ، چقدر شمع نیاز هست؟

بررسی ویژگی‌های فنی ویدئو پروژکتور خانگی

بعد از میزان روشنایی، سه عامل مهم دیگری که در کیفیت تصویر پروژکتورهای خانگی تأثیر بسزایی دارند: میزان رزولوشن (وضوح)، کیفیت محتوا و نسبت کنتراست پروژکتور است.

بررسی ویژگی‌های فنی ویدئو پروژکتور خانگی

میزان رزولوشن در ویدیو پروژکتور خانگی

در حال حاضر رایج‌ترین نوع رزولوشن در پروژکتورهای معمولی سینما خانگی، میزان رزولوشن (XGA (1280 * 800 و رزولوشن (HD (1920 * 1080 است. میزان رزولوشن بر اساس ضریب تعداد پیکسل‌های تولید شده (کوچکترین نقطه هر فریم) در عرض و طول تصویر محاسبه می‌شود. مثلا یک پروژکتور با میزان رزولوشن (HD (1920 * 1080 دو برابر تعداد پیکسل‌های یک پروژکتور با رزولوشن Wide XGA را تولید می‌کند. خب مطمئنا، هر چقدر تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد، به تناسب تصویر واضح‌تر و کیفیت بالاتری دارد.

البته با پیشرفت تکنولوژی، تولید‌کنندگان فیلم‌ها نیز سازگاری بیشتری با دستگاه‌های پخش مدرن پیدا کرده‌اند و با استقبال زیادی به تولید محتواهای FULL HD و 4K رو آورده‌اند، بنابراین هر چقدر دقت در تولید پیکسل بیشتر بالاتر رود، سازگاری بیشتری با محتواهای تولید شده جدید خواهد داشت.

میزان رزولوشن در ویدیو پروژکتور خانگی

تطبیق ویدئو پروژکتور خانگی با کنسول گیم

مورد بعدی، نوع محتوایی است که شما برای تماشا انتخاب کرده‌اید. وقتی یک محتوا با رزولشن پایین برای نمایش در پروژکتور خانگی با رزولوشن بالا قرار بگیرد، برای تطبیق پیکسلی، مخصوصا در ابعاد گسترده، گاها پیکسل‌ها کشیده شده و نمایش جذابی ارائه ندهند. این مورد در پخش بازی بیشتر به چشم می‌آید تا فیلم. چون بازی، مجموعه‌ای از تصاویر دیتا و فیلم است و نمایش آن کمی چالش برانگیز تر از فیلم است.

کیفیت محتوا در پروژکتور خانگی

بنابراین، بهتر است که پروژکتور و کنسول بازی از نظر میزان رزولوشن با یکدیگر تطبیق داشته باشند. مثلا پخش کننده بلو‌ری، کنسول پلی استیشن 3 و 4 و یا ‌Xbox 360‌ سازگاری خوبی با سیگنال 1080p دارد پس پروژکتور با رزولوشن HD انتخاب خوبی است، ولی برای مدل‌های بالاتر نیاز هست که روی پروژکتورهای FULL HD یا 4k حساب کرد. البته پروژکتورهای Wide XGA، اگرچه که به درخشندگی پروژکتورهای HD نیستند‌، ولی قابلیت تطبیق برای پخش محتوای 1080p را دارد. بنابراین برای اینکه از تصاویر عالی لذت ببرید، نیاز هست که محتوای خوبی هم داشته باشید.

نسبت کنتراست در ویدئو پروژکتور سرگرمی

عامل مهم دیگری که در کیفیت تصویر اهمیت زیادی دارد، نسبت کنتراست است. نسبت کنتراست به تفاوت تیره‌ترین فضای تصویر به روشن‌ترین فضای آن گفته می‌شود. یک پروژکتور با نسبت کنتراست 10.000:1، یعنی سیاه‌ترین فضای تصویر 10.000 برابر تیره‌تر از فضاهای روشن نمایش می‌شود. هر چقدر که کنتراست بالاتر باشد ظرافت‌های تصویر و مرز اشیاء در تصویر بهتر نمایش می‌شود.

گاها پیش آمده است که، پروژکتوری با رزولوشن HD ولی کنتراست بالاتر، به دلیل دقت در نمایش جزئیات،  از پروژکتور 4k با رزولوشن پایین‌تر، بیشتر نظر کاربر را به خود جلب کرده است. البته که به جزو کنتراست، پردازش دقیق رنگ‌ها نیز از موارد قابل اهمیت در پخش تصویر است. فناوری‌های بسیاری به صورت انحصاری از برندهای مختلف، در تولید هر چه بهتر رنگ در پروژکتورها به کار رفته است. مثل فناوری‌‌های پیشرفته BrilliantColor یا CinematicColor که به کاربر اجازه می‌دهد تا تصاویر را با رنگ‌های غنی و طبیعی تماشا کند.

از نمونه‌های پرطرفدار ویدئو پروژکتور خانگی می‌توان، ویدئو پروژکتور Epson EB-L610U با روشنایی 6.000 لومن یا ویدئو پروژکتور Optoma HD28E با رزولوشن WUXGA را نام برد.

بررسی نسبت کنتراست در ویدئو پروژکتور سرگرمی

منظور از نسبت ابعاد تصویر Aspect Ratio در ویدئو پروژکتور خانگی چیست؟

از آنجاییکه پروژکتورها یک دستگاه نمایش با یک رزولوشن ثابت هستند، آن‌ها دارای چیزی به نام نسبت ابعاد تصویر (Aspect Ratio) می‌شوند. نسبت‌های تصویر متداول برای پروژکتورها، معمولا برابر 4:3، 16:10 و 16:9  است. به این معنی که تراشه داخل پروژکتور به نسبت‌های 4:3، 16:10 یا 16:9 تصاویر را فریم‌بندی کرده و پخش می‌کند. تراشه را به عنوان یک نسخه کوچک از تصویری که روی صفحه خود مشاهده می‌کنید، در نظر بگیرید.

نسبت ابعاد تصویر Aspect Ratio در ویدئو پروژکتور خانگی

نسبت ابعاد تصویر در پروژکتور سینما خانگی

نسبت ابعاد تصویر 16:9 (16 عرض، طول 9) بصورت تخصصی برای نمایش سینما خانگی طراحی شده است. دلیل این امر، آن است که سیگنال‌های دستگاه‌های پخش DVD ،‌Blu-ray، و HDTV با فرمت 16:9 رمزگذاری و فرمت‌بندی شده‌اند. علاقه‌مندان به سینمای خانگی، تمایل دارند که تصاویر را با نسبت تصویر 16:9 تماشا کنند، زیرا این نوع، نزدیک‌ترین فرمت به قالب اصلی فیلم 35 میلی‌متری است.

البته پروژکتورها با نسبت تصویر 4:3 نیز می‌توانند تصاویر را در صفحات گسترده ارائه دهند، اما اصطلاحا تصاویر را به صورت LetterBoxing (به طوریکه تصویر با حاشیه‌های سیاه در بالا و پایین صفحه محصور شده) نمایش می‌شوند.

دقت داشته باشید که برای داشتن نسبت تصویر متناسب، باید دستگاه پخش کننده را حتما در نسبت تصویر 16:9 تنظیم کنید، تا تصویر محتوا، زیادی کشیده نشود.

نسبت ابعاد تصویر در پروژکتور سینما خانگی

پروژکتور خانگی سه بعدی 3D Projector

پروژکتورهای سه بعدی خانگی 3D Projector در طی سال‌های اخیر مسیری پر فراز و نشیبی را پشت سرگذاشته‌اند. در حال حاضر تقریبا اکثریت سینما خانگی‌ها مجهز به پخش سه بعدی هستند. بنابراین همراه با پایین آمدن قیمت پروژکتورها سه بعدی، به اندازه کافی محتوای آن‌ها نیز در بازار موجود شده است. برای نمونه پروژکتور تخصصی DLP بنکیو مدل TK800M با روشنایی 3.000 لومن و میزان رزولوشن 4k یکی از پروژکتورهای سه بعدی با کیفیت عالی است. (به صفحه پروژکتورهای dlp مراجعه کنید.)

البته لازم است این نکته را بیان کنم که در بیشتر پروژکتورها، نمایش تصاویر سه بعدی به خوبی و روشنی نمایش معمولی نیست. بنابراین اگر پخش تصاویر سه بعدی برایتان اهمیت زیادی دارد، حتما پروژکتورهایی با روشنایی 2.500 لومن به بالا را انتخاب کرده و عینک‌های شاتر اکتیو سازگار با پخش سه بعدی پروژکتور را تهیه کنید.

پروژکتور خانگی سه بعدی 3D Projector

عمر لامپ در ویدئو پروژکتور خانگی

پروژکتورهای LCD و DLP بصورت معمولی از لامپ‌هایی با طول عمر 2.000 تا 4.000 ساعت استفاده می‌کنند. این میزان در واقع به نیمه عمر لامپ اشاره دارد، یعنی با گذراندن این زمان، لامپ پروژکتور کار می‌کند اما نه به روشنایی روز اول و کم کم روشنایی خود را از دست می‌دهد و باید برای تعویض آن اقدام کرد. بالا بودن عمر لامپ یکی از مزایای مهم برای هر نوع پروژکتوری به حساب می‌آید. هر چقدر عمر لامپ بیشتر باشد، هزینه‌ی نگهداری پروژکتور به حداقل می‌رسد.

معمولا در پروژکتورها از سه نوع منبع نوری استفاده می‌شود: لامپ‌‌های معمولی (اکثریت پروژکتورهای خانگی)، منبع نوری لیزری یا پروژکتورهای هیبریدی لیزر و لامپ LED. لامپ‌های معمولی همانطور که توضیح داده شد تا 4.000 ساعت ماندگاری دارند ولی پروژکتورهای هیبریدی و لیزری با تفاوت قیمت زیاد، حدود 20.000 ساعت طول عمر برای آن‌ها تخمین زده شده است.

اگرچه برندهای سونی و جی وی سی، پروژکتورهای سرگرمی با منبع نوری لیزی ارائه داده‌اند، اما طبق نظر کارشناسان از لحاظ گستره‌ و دقت رنگ و همینطور کنتراست به خوبی پروژکتورهای مبتنی بر لامپ عمل نمی‌کنند.
(به مطلبی که درباره تفاوت تکنولوژی 3lcd و dlp نوشتیم مراجعه کنید.)

عمر لامپ در ویدئو پروژکتور خانگی

پروژکتور خانگی یا تلویزیون؟

اگر قصد دارید که پروژکتور ‌را جایگزین تلویزیون کنید، از همین الان توصیه می‌کنم که هزینه تعویض لامپ را در لیست خریدهای ضروری زندگی‌تان قرار دهید. این فقط یک توصیه است، نگران نباشد، اگر پروژکتورتان را فقط برای تماشای فیلم و مسابقه‌‌های خاص مورد استفاده کنید، عمر استاندارد لامپ به این منظور، کفاف می‌دهد. ماندگاری بالای لامپ، بیشتر برای پروژکتورهای ادارای و آموزشی حائز اهمیت است. زیرا امکان دارد در هر روز هفته تا ساعت‌ها بی‌وقفه روشن بمانند. البته فراموش نکنید که تمیز کردن منظم فیلتر و فعال کردن حالت‌های Eco در افزایش عمر لامپ تأثیر گذار است.

پروژکتور خانگی جایگزین تلویزیون

پروژکتورهای خانگی معمولی، که فقط در مواقع فیلم دیدن و تماشای رویدادهای خاص، مثل مسابقه فوتبال، مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توانند با کار کردن 8 ساعته در هر روز هفته، تا مدت حدود 5 سال دوام بیاورند.

برخی از کاربران، همراه با خرید پروژکتور، آینده‌نگری می‌کنند و یک لامپ یدکی می‌خرند، توصیه می‌شود لامپ یدک را چند ساعتی در پروژکتور بگذارید تا کار کند، بعد آن را در جایی خنک و تاریک نگهداری کنید. دقت داشته باشید که ضمانت‌نامه لامپ از زمان خرید آن آغاز می‌شود، نه از زمان استفاده. اگر لامپ خراب باشد، حدودا بیش از 4 الی 10 ساعت دوام نمی‌آورد.

طریقه‌ی نصب ویدیو پروژکتور خانگی

یکی از مواردی که در ابتدای خرید باید در‌باره آن تصمیم بگیریم این است که آیا می‌خواهیم پروژکتورمان را بر روی سقف نصب کنیم یا آن‌ را روی میز یا استند قرار دهیم یا اینکه اصلا قابل حمل و جیبی باشد. (برای انتخاب بهترین پروژکتور جیبی مراجعه کنید). هر کدام از این مدل پروژکتورها مزیت‌ها خاص خودشان را دارند.

نصب ویدیو پروژکتور خانگی

پروژکتورهای خانگی قابل نصب بر روی سقف

نصب سقفی پروژکتور، اگر شرایطش را داشته باشید بهترین روش برای استفاده از پروژکتور است. اول اینکه پروژکتور در یکجای معین و دور از دسترس قرار می‌گیرد و دیگر لازم نیست دائم آن ‌را به دلایل مختلف جابه جا کنید، دوم اینکه از مواردی مثل افتادن و ضربه خوردن ناگهانی به دور است. مورد آخر و مهم‌‌تر این است که با یکبار تنظیم فاصله و زاویه، بهترین و باکیفیت‌ترین تصاویر را دریافت خواهید کرد. (به صفحه پرده نمایش پروژکتور مراجعه کنید.)

پروژکتورهای خانگی قابل نصب بر روی سقف

قرار دادن پروژکتور نمایش خانگی بر روی استند

زمان پروژکتورهای سنگین وزن گذشته است در حال حاضر اکثریت پروژکتورها، به جزو پروژکتورهای صنعتی، کمتر از 8 کیلو گرم است. بنابراین به راحتی می‌توان آن‌ها را از مکانی به مکانی دیگر جابه‌جا کرد. یکی از مزیت‌های پروژکتورهای قابل حمل این است که می‌توان آن‌ها را در دورهمی‌ها به خانه دوستان و اقوام ببرید. اما برای هر بار پخش، باید تنظیمات مناسب را اعمال کنید.

اگر با این تنظیمات مشکلی ندارید و ترجیح می‌دهید پروژکتورتان همواره جلوی دستتان باشد، حتما به صدای نویز فن آن توجه کنید که نویز فن بیش از 30 دسی بل نباشد. در ضمن به ظاهر پروژکتوری که دائم می‌خواهد جلوی چشمتان باشد نیز دقت کنید. معمولا پروژکتورهای اپتما شکل و شمایل متنوع‌تری نسبت به سایر برندها دارند.

قرار دادن پروژکتور نمایش خانگی بر روی استند

نسبت پرتاب و اهمیت آن در خرید ویدئو پروژکتور نمایش خانگی

اما نکته‌ای که قبل از نصب سقفی باید به آن بپردازید، فاصله استاندار یعنی نسبت پرتاب پروژکتور به صفحه نمایش است. پروژکتورهای مختلف، نسبت پرتاب یا برد مختلفی برای نمایش دارند، به همین دلیل باید بهترین فاصله را برای نمایش عالی، حفظ کرد. نسبت پرتاب به رابطه فاصله پروژکتور از صفحه و عرض تصویر برمی‌گردد. به عنوان مثال اگر پروژکتور شما حدود 3 متر از صفحه نمایش دور باشد، تصویر بزرگتر از زمانی است که پروژکتور حدود 1.30 متر، از صفحه نمایش فاصله داشته باشد. نسبت پرتاب استاندار پروژکتور، معمولا در کاتالوگ آن ثبت شده است.

نسبت پرتاب و اهمیت آن در خرید ویدئو پروژکتور نمایش خانگی

خرید پرده نمایش برای پروژکتور نمایش خانگی

خیلی‌ها بر این باور هستند که خرید پرده نمایش یک هزینه‌ی اضافه است و به جای آن می‌توان از دیوار بزرگ سفید استفاده کرد. البته ایده‌ی دیوار سفید برای پروژکتورهای پرتابل که در مکان‌های مختلف، گاه و بی‌گاه استفاده می‌شوند خیلی هم مناسب است، یعنی دیگر چاره‌ای ندارید.

اما برای تماشای بهتر جلوه‌های ویژه‌ی فیلم و بازی از یک ویدئو پروژکتور خانگی، نصب پرده نمایش کاملا بجا است. اما تهران پروژکتور به شما توصیه می‌کند که قبل از خرید پروژکتور، برای خرید صفحه نمایش اقدام نکنید. ابتدا پروژکتور دلخواه‌تان را انتخاب کرده و سپس برای خرید پرده نمایش متناسب آن، تصمیم بگیرید.

خرید بهترین ویدئو پروژکتور خانگی

خرید بهترین ویدیو پروژکتور خانگی از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور

تماشای فیلم، مسابقه فوتبال، عکس و کلیپ و مهم‌تر از آن بازی در یک صفحه نمایش بزرگ بسیار لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است. خرید ویدئو پروژکتور خانگی یک ایده‌ی عالی برای فراهم ساختن یک تفریح پرشور در خانه است. با پروژکتورهای خانگی بیرون زدن از خانه خیلی کار سختی می‌شود. بهترین پروژکتورهای خانگی به همراه پرده نمایش مناسب را از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور بخواهید.

خرید بهترین ویدیو پروژکتور خانگی از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور