ویدئو پروژکتور اچ دی (HD Projector)

مرتب سازی بر اساس :
فقط موجود ها:

مشاهده همه 15 نتیجه

ویدئو پروژکتور اچ دی (HD Projector)

بررسی ویدئو پروژکتور HD

شما برای خرید ویدئو پروژکتور به چه نکاتی توجه می‌کنید؟ چه چیزی برای شما از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ یکی از نکات مهم در خرید یک ویدئو پروژکتور مناسب، رزولوشن یا وضوح تصویر (Resolution) آن است. رزولوشن یک دستگاه تعیین می‌کند یک تصویر نمایش داده شده بر اساس تعداد پیکسل‌ها در یک فضای مشخص، چقدر واضح و شفاف است. رزولوشن‌ها معمولا از SVGA با 600*800 پیکسل و تا حداکثر 4K UHD با 2160*3840 پیکسل هستند. بهترین وضوح تصویر برای شما بر اساس نیازها تعیین می‌شود. ما در این مطلب تصمیم داریم در مورد ویدئو پروژکتور HD نکاتی را بیان کنیم تا اگر قصد خرید ویدئو پروژکتور HD دارید اطلاعات کافی در مورد آن داشته باشید.بررسی ویدئو پروژکتور HD

منظور از رزولوشن یا وضوح تصویر ویدئو پروژکتور چیست؟

ویدئو پروژکتور وسیله‌ای است که معمولا مانند تلویزیون برای تماشای فیلم مورد استفاده قرار می‌گیرد اما تصاویر در یک صفحه‌ی بسیار بزرگتر نمایش داده می‌شود. منظور از رزولوشن یک ویدئو پروژکتور این است که یک تصویر یا ویدئو متشکل از چه تعداد پیکسل است. هرچه تعداد پیکسل‌ها بیشتر باشد رزولوشن تصویر بالاتر است و این بدان معنی است که تصویر نمایش داده شده دارای جزئیات و وضوح بیشتری است.

در گذشته کیفیت تصاویر دستگاه‌های نمایشگر ثابت (مانند تلویزیون) بهتر از دستگاه‌های فرافکن (مانند ویدئو پروژکتور) بود. با این حال، هر دوی این روش‌ها از آن زمان با سرعت مشابهی بهبود یافته‌اند. وقتی تلویزیون‌ها و مانیتورها با قابلیت نمایش محتوای HD تولید شدند، پس از مدت کوتاهی پروژکتورها نیز با این قابلیت به بازار معرفی شدند و این دستگاه‌های باکیفیت هم به عنوان سینمای خانگی و هم در محیط‌های اداری محبوبیت زیادی یافتند. همانطور که تقاضا برای تصاویر بزرگ و بزرگتر افزایش یافته است، رزولوشن یا وضوح تصویر نیز متعاقبا همراه با روند بازار بهبود یافته است تا اطمینان حاصل شود جزئیات تماما نمایش داده می‌شوند.

منظور از رزولوشن یا وضوح تصویر ویدئو پروژکتور چیست؟

رایج‌ترین رزولوشن‌های موجود برای ویدئو پروژکتورها

ویدئو پروژکتورهای رایج امروزی برای سینمای خانگی در رزولوشن‌های ثابت متفاوتی ارائه می‌شوند. رزولوشن‌های XGA، WXGA، HD و 4K وجود دارد که در میان این‌ها رزولوشن HD محبوب‌ترین و در دسترس‌ترین فرمت است.

SVGA – رزولوشن 600*800 پیکسل
XGA – رزولوشن 768*1024 پیکسل
HD 720 – رزولوشن 1280*720 پیکسل
WXGA – رزولوشن 800*1280 پیکسل
SXGA – رزولوشن 1024*1280 پیکسل
HD 1080 (Full HD) – رزولوشن 1080*1920 پیکسل
WUXGA – رزولوشن 1200*1980 پیکسل
4K – رزولوشن 2160*4096 پیکسل
8K – رزولوشن  4320*7680 پیکسل

رایج‌ترین رزولوشن‌های موجود برای ویدئو پروژکتورها

ویدئو پروژکتور HD چیست؟

برای اینکه بتوان یک ویدئو پروژکتور را HD یا HD Ready نامید تعدادی معیار وجود دارد که باید برآورده شود. اول از همه، ویدئو پروژکتور باید قادر به نمایش محتوا در یک نسبت تصویر گسترده باشد که محبوب‌ترین نوع آن نسبت تصویر 16:9 است. محتوای HD که به این فرمت تولید می‌شود دارای وضوح حداقل 720 پیکسل است و این نشان می‌دهد که حداقل 720 خط افقی از جزئیات وجود دارد که منطقه‌ی صفحه نمایش را تشکیل می‌دهد. همچنین ممکن است وضوح 720 پیکسل به صورت 720*1280 نیز توصیف شود و یک طرح مبتنی بر رایانه‌ی WXGA به عنوان 800*1280 توصیف می‌شود. اگرچه پخش‌کننده‌های بلو-ری غالبا می‌توانند ویدئوها را با کیفیتی بالاتر از 720 پیکسل نمایش دهند اما پخش‌کننده‌های دیجیتالی تلویزیون در حدود همین استاندارد هستند.

ویدئو پروژکتور HD چیست؟

پورت HDMI و ویدئو پروژکتور HD

وقتی یک آرم “HD Ready” روی یک ویدئو پروژکتور وجود دارد این نشانگر وجود نوعی ورودی کابل است که می‌تواند این سیگنال ویدئویی با کیفیت بالا را حمل کند. HDMI یا رابط چندرسانه‌ای اچ‌دی، یک سیستم کابل‌کشی جهانی است که برای ایجاد یک ابزار متداول برای اتصال طیف وسیعی از دستگاه‌های HD توسعه یافته است و برای دارندگان ویدئو پروژکتور بسیار مناسب است. طول کابل HDMI معمولا برای انواع مختلفات تنظیمات در دسترس است و معمولا در کیفیت سیگنال‌ها هیچ تغییر محسوسی اتفاق نمی‌افتد. انواع مختلفی از کابل‌های HDMI در بازار وجود دارد اما دیجیتال بودن سیگنال به این معنی است که بسیاری از کاربران عادی نیازی به خرید کابل‌هی سطح بالا ندارند. ورودی HDMI بعلاوه قادر است اطلاعات داده‌های صوتی و شبکه‌ای را نیز حمل کند و همین مساله HDMI را انتخابی هوشمندانه برای تنظیم و هماهنگی با تعداد زیادی دستگاه متصل می‌سازد.

پورت HDMI و ویدئو پروژکتور HD

کیفیت تصویر در ویدئو پروژکتور HD

یکی از رایج‌ترین شکایات مربوط به انواع ویدئو پروژکتور HD به سطح درک فن‌آوری مربوط می‌شوید. انواع ویدئو پروژکتور HD و تلویزیون‌ها وقتی به یک کابل با فرمت قدیمی مانند SCART یا RGB متصل باشند قادر به نمایش تصاویر با کیفیت HD نخواهند بود. این بدان معنی است که شکایات مربوط به کیفیت تصویر اغلب با خرید یک کابل HDMI ساده رفع می‌شود. در صورت عدم وجود یک منبع ویدئویی HD، این پروژکتورهای مدرن نیز می‌توانند محتوای با کیفیت استاندارد را ارتقا دهند و پیشرفت قابل توجهی در تصویر نمایش داده شده مشاهده می‌شود.

به طور خلاصه، ویدئو پروژکتورهای HD و HD Ready می‌توانند یک سیگنال ویدئویی را با رزولوشنی بالاتر از 460*640 پیکسل نمایش دهند. این پروژکتورها برای تماشای فیلم، تلویزیون دیجیتال، بازی‌های ویدئویی و حتی محیط‌های تجاری، ایده‌آل هستند.

کیفیت تصویر در ویدئو پروژکتور HD

 

آیا هرچه رزولوشن بالاتر باشد بهتر است؟

اگرچه رزولوشن بالاتر به معنای کیفیت تصویر بهتر است اما انتخاب یک ویدئو پروژکتور بر اساس رزولوشن کاملا بستگی به نیازهای شما دارد. اگر قصد بازی کردن یا تماشای فیلم با وضوح بالا دارید یک ویدئو پروژکتور Full HD یا حتی 4K برای شما مناسب است. اما متعاقبا، اگر بودجه‌ی محدودتری دارید یک ویدئو پروژکتور HD (720 پیکسل) نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود و عملکرد مطلوبی نیز دارد.

لازم به ذکر است همه‌ی پروژکتورها نیاز به یک دستگاه ورودی مانند لپ‌تاپ، تبلیت یا کامپیوتر دارند. مهم است که پشتیبانی رزولوشن از دستگاه ورودی شما با رزولوشن اصلی ویدئو پروژکتور متناسب باشد.

آیا هرچه رزولوشن بالاتر باشد بهتر است؟

تفاوت بین ویدئو پروژکتور HD 720p و ویدئو پروژکتور HD 1080p

حدود یک دهه پیش استاندارد HDTV (تلویزیون HD یا وضوح بالا) توسط اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات (ITU) تنظیم شد. آنها برای تلویزیون‌های HD دو رزولوشن 720 (720*1280) و 1080 (1080*1920) تعیین کردند. تفاوت اساسی بین 720p و 1080p تعداد پیکسل‌های نمایش اطلاعات است. رزولوشن 1080 در مقایسه با دیگری 2.5 برابر پیسکل بیشتر دارد. این بدان معناست که برای هر اندازه‌ی نمایشگر، این پیکسل‌ها بیشتر و کوچکتر هستند و کمتر احتمال مشاهده‌ی آنها وجود دارد، به این ترتیب تصاویری صاف و دقیق‌تر ایجاد می‌کنند. بنابراین در انتخاب دو ویدئو پروژکتور HD با رزولوشن‌های 720 و 1080 بهتر است رزولوشن 1080 را انتخاب کنید. تفاوت قیمتی این دو پروژکتور بسیار ناچیز است و در عوض کیفیتی بهتر را در تصاویر مشاهده خواهید کرد.

پروژکتورهای سینمای خانگی امکان نمایش بزرگترین تصویر در خانه را برای شما فراهم می‌کنند. این پروژکتورها در واقع برای نمایش تصاویر بزرگ و غوطه‌ور ساختن افراد در تصاویر طراحی شده‌اند. در نتیجه، تقریبا به سادگی می‌توان جزئیات بیشتر و وضوح ویدئو پروژکتور HD مدل 1080p را در مقایسه با مدل 720p مشاهده کرد. به عبارت دیگر اگر تنها یک بازار وجود داشته باشد که پروژکتور 1080p مزیت بیشتری دارد، پروژکتورهای سینمای خانگی است.

خرید ویدئو پروژکتور HD از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور

خرید ویدئو پروژکتور HD از فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور

برخی از پروژکتورهای خانگی موجود در بازار بسیار گران قیمت هستند. با این حال، مدل‌های مقرون به صرفه‌ی زیادی نیز وجود دارد. یکی از سوالاتی که اغلب مطرح می‌شود این است که آیا خرید یک پروژکتور گران نسبت به مدلی با قیمت کمتر ارزش دارد؟ البته پاسخ می‌تواند به راحتی “بله” باشد اما جنبه‌های مختلفی از پروژکتور هست که باید مورد توجه قرار گیرد و همیشه بهتر این است که پروژکتور متناسب با کاربرد و استفاده‌ی شما باشد. یک پروژکتور گران قیمت از نظر فنی بسیار پیشرفته‌تر است، ابزارها و ویژگی‌هایی مانند نسبت کنتراست، تعداد پیکسل‌ها و روشنایی بسیار مهم هستند اما بدون شک وضوح تصویر یا رزولوشن عاملی تعیین‌کننده در خرید یک پروژکتور است.

به این ترتیب اگر هزینه‌ها برای شما مهم است و به دنبال یک پروژکتور مقرون به صرفه هستید شاید خرید ویدئو پروژکتور HD انتخاب خوبی برای شما باشد. با این حال برای بهترین انتخاب می‌توانید با فروشگاه اینترنتی تهران پروژکتور در ارتباط باشید تا پروژکتوری مناسب برای خود انتخاب کنید.